Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Bel-Art™ Low-Density Polyethylene Chemical Containers
Chemical containers are ideal for storing small quantities of liquids or solids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Storing Small Quantities of Liquids or Solids, These Heavy-Walled, Injection Molded Polyethylene Jars Have Even Been Used to Transport Dust Samples from the Moon |
| Closure Material | Polyethylene |
| Clarity | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap |
| Product Type | Storage Container |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Blank |
| Closure Color | Clear |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with Black Polypropylene Unlined Caps
Ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 54 mm |
| Diameter (English) | 1.5 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 28-400 mm |
| Capacity (English) | 1 oz. |
| Neck Finish | 28-400 |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 30 mL |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Capacity | 1 oz., 30mL |
| Diameter (Metric) | 37 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Graduated | No |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 2.1 in. |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene Unlined Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene Unlined Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Oblong Bottles with White PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps, Vacuum and Ionized
Individually cleaned of contaminants and sealed
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Oblong |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Kaptclean™ Natural HDPE Commercial Cylinder Bottles, Cleaned for Metals
Shoulder style allows pouring small quantities without spilling
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Color | Natural |
| Quantity | 24/Cs. |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Cylinder Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles — With Black Phenolic Solid PE Caps
Provide moisture barrier
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles without Cap
For handling liquid samples. Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles without Cap are transparent and helps for easy visual identification of contents inside.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | PVC |
| Closure Type | Screw Cap |
BRANDTECH™ VITLAB™ PFA Narrow-Mouth Reagent Bottles
VITLAB PFA reagent bottles are suitable for trace analysis work and long term storage of standards.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Sloped Shoulders |
| Product Type | Reagent Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Neck Finish | S28 |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | PFA |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PFA |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Qorpak™ Clear PET Packer Bottles without Cap
Offers glass like clarity. Qorpak™ Clear PET Packer Bottles without Cap helps in identification of samples.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | Clear |
| Packaging | Bulk Pack |
| Graduated | No |
| Material | PETE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural HDPE Commercial Cylinder Bottles With Black Phenolic PolyCone Caps
Provide excellent moisture barrier
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polycone |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — Without Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — without Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Amber Glass Jugs without Cap
Ideal for UV-sensitive contents, these general-use bottles ensure product integrity during long-term storage. Closures are sold separately.
Bel-Art™ Two-Color Wash Bottles, Safety-Vented™ and Safety Labeled, Wide-Mouth
Unique, 2-piece valve prevents pressure build-up of solvents within these Right-to-Know safety-labeled wash bottles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Qorpak™ Safety Coated Clear Boston Round Bottles without Caps
Ideal for handling volatile substances.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Plastic-coated Glass |
| Coating | Plastisol |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Safety Coated Amber Wide Mouth Packer Bottles, Vacuum and Ionized
Impact-resistant coating to reduce breakage
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Color | Green |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Thermoset |